0505 118 40 07 Whatsapp hattımızdan da sipariş verebilirsiniz...
0505 118 40 07 Whatsapp hattımızdan da sipariş verebilirsiniz...
Sepetim 0,00 TL
Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı sahtekarlığının dünya çapında yaygın olduğunu bildiğimiz için [buradan zeytinyağı, muhtemelen süpermarket raflarındaki zeytinyağı şişelerinin aslında "sızma" olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Birçok üretici, şişelerini "sızma" olarak yanlış etiketlemektedir, ancak gerçekte, yağ ya ayçiçeği, soya fasulyesi ya da diğer fındık yağlarıyla tahrif edilmiş ya da seyreltilmiştir ya da klorofil gibi kimyasallarla gizlenmiş düşük kaliteli yağlardır. Fakat bizimpazardan market yüksek kalitede sızma ve soğuk sıkım olarak sofralarınızı süsler. Bunun yanı sıra zeytini de bizimpazardan alabilirsiniz J

Gerçek şu ki natürel sızma zeytinyağlarını tüketmeye o kadar alıştık ki, farkı anlamakta zorlanıyoruz. Ancak sahte ürünleri almaya devam ederseniz, natürel sızma zeytinyağının kalp hastalığı, iltihaplanma ve yüksek tansiyona karşı koruma gibi sağlık yararlarından faydalanamazsınız. Sağlıklı yağlar yerine sadece yağ tüketiyor olacaksınız. Peki zeytinyağının % 100 gerçek olup olmadığını nasıl anlarsınız? Aşağıdaki basit yollara bir göz atın:

 

1. Koklayın ve Tadın

 

Gerçek zeytinyağı, çimen veya meyveli bir şey gibi taze kokmalıdır. Küflü veya ekşi kokan, hatta kokusuz bir şeyden kaçının. Kokuya ek olarak, zeytinyağını tadarken çimen, meyve ve badem ipuçlarını fark etmelisiniz. Ayrıca, yağın tadı biraz acı ise (ama çok fazla değilse) ve ayrıca biberli bir tada sahipse (boğazınızın arkasında hissedebilirsiniz) bu iyi bir işarettir. Renk hakkında çok fazla endişelenmeyin; yeşilimsi veya saman tonundan her şey olabilir.

 

2. Parti Tarihine Bakın

 

Bu, son kullanma tarihi ile aynı değildir. 18 ay içinde "parti tarihi", "şişeleme tarihi" veya "hasat tarihi" için şişenin etiketine bakın. Sadece bir son kullanma tarihi varsa ve başka bir şey yoksa, yıllar önce üretilmiş veya şişelenmiş zeytinyağı satın alabileceğiniz için satın almamayı düşünebilirsiniz.

 

3. Nasıl Şişelendiğine Dikkat Edin

 

Zeytinyağı karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır, bu nedenle şişe berraksa o markadan uzak durmak isteyeceksiniz. Daha koyu renkli bir şişe zeytinyağının korunmasına yardımcı olacaktır. Ek olarak, zeytinyağı bir cam şişeye paketlenmelidir - plastik bir şişe ısıdan, ışıktan veya nemden korunamayacak kadar gözeneklidir. Şişeyi açtıktan sonra zeytinyağını oldukça hızlı tüketmek istediğinizden, tasarruf etmek için büyük bir şişe satın almak için baskı altında hissetmeyin.

 

4. Etiketleri Dikkatlice Okuyun

 

Zeytinyağının belirli bir yerde “paketlendiğini” veya “şişelendiğini” söylediği için, zeytinlerin orada yetiştirildiği, hatta yağın orada üretildiği anlamına gelmez. Zeytinyağı farklı bir ülkede üretilip ardından şişeleme için İtalya veya Yunanistan'a gönderilebilir. Zeytinyağının tam olarak nerede üretildiğini öğrenmek için etikete bakın. Ek olarak, etiket "sızma" yazmalı ve "saf", "hafif" veya "zeytin prina yağı" gibi terimlerden kaçınmalıdır - bu, kimyasal olarak rafine edildiği anlamına gelir.

 

5. Fiyat

 

En yüksek sağlıklı polifenol seviyesine sahip olan "erken hasat" zeytinyağı, zeytin olgunlaşmadan önce zeytinden sıkılan yağdır. Olgunlaşmamış bir zeytin çok daha az zeytinyağı verir ama çok daha kaliteli yağ verir. Üretici çok daha az yağ verdiğinden "suyu" daha pahalı hale getirir. Marketten satın alıyorsanız, etikete dikkat edin ve indirimli fiyatlardan kaçının. Maalesef ucuzsa gerçek zeytinyağı olmayabilir - bu yüzden sağlığınıza yapılan bir yatırım olarak düşünün!

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et