0505 118 40 07 Whatsapp hattımızdan da sipariş verebilirsiniz...
0505 118 40 07 Whatsapp hattımızdan da sipariş verebilirsiniz...
Sepetim 0,00 TL
Kivinin Yararları

Kivi ve diğer meyveler, besleyici içerikleri nedeniyle bir dizi yararı bulunmaktadır. Bu yüzden eve meyve sebze teslimi ile bu zor günlerde dışarı çıkmadan bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Tabiî ki bunların tazeliği çok önemlidir. Bu yüzden seçiminizi bizimpazardan yaparsanız asla pişman olmazsınız. Taze sebze meyve Bursa kalitesiyle kapınıza kadar gelecektir.

Blogumuzun konusuna gelince, kivi iyi bir C vitamini, antioksidan ve lif kaynağıdır. Çok fazla oksidatif strese neden olabilir ve bu da hücre hasarına neden olabilir. Bu hasar, kalp hastalığı veya kanser gibi sorunlara yol açabilir. Antioksidanlar, bunları ortadan kaldırarak vücudun korunmasına yardımcı olabilir. Kivideki besinler bir kişiye aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir.

 

Sağlıklı Cilt

 

C vitamini, cilt de dahil olmak üzere vücuttaki hücrelerde ve organlarda önemli bir bileşen olan kolajen üretimine katkıda bulunur. Vitamin ayrıca vücudun yaraları iyileştirme yeteneğini de artırır. 2019 tarihli bir araştırmada, oral kollajen takviyesi almanın cilt elastikiyetini ve hidrasyonu artırmaya ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabileceği bulundu. Takviye almak kivide C vitamini tüketmekle aynı şey değildir, ancak meyveyi yemek yine de cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

69 gram (g) ağırlığındaki bir kivi 64 miligram (mg) C vitamini sağlar. Bu, bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının% 71-85'ini temsil eder. Kivi ayrıca E vitamini veya tokoferol sağlar. E vitamininin antioksidan özellikleri ve cildi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olma yeteneği cilt rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Daha iyi uyku

 

2011 yılında yapılan bir araştırma, kivi meyvesinin uyku sorunları olan yetişkinlerde uyku kalitesi üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Araştırmacılar, kendi bildirdikleri önlemlere göre kivi yemenin uykuyu iyileştirdiğini buldular. Bilim adamları, bu faydanın kivinin antioksidan ve serotonin içeriğinden kaynaklanabileceğini öne sürdü.

 

Kalp sağlığı ve tansiyon

 

Kivi, tümü kalp sağlığını destekleyebilecek lif, potasyum ve antioksidanlar içerir. Amerikan Kalp Derneği (AHA), insanları ilave tuz veya sodyum tüketimini azaltırken potasyum alımını artırmaya teşvik ediyor. Potasyum kan damarlarını gevşeterek kan basıncını yönetmeye yardımcı olur ve düşük tansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı daha düşüktür. Bir kivi, yaklaşık 215 mg potasyum veya bir yetişkinin günlük ihtiyacının yaklaşık% 5'ini içerir. Kivinin lif içeriği ayrıca kardiyovasküler sağlığa da fayda sağlayabilir. 2017'de yayınlanan bir inceleme, yüksek miktarda lif tüketen kişilerin kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldu. Ayrıca, daha az düşük yoğunluklu lipoprotein veya "kötü" kolesterole sahip olma eğilimindedirler. Bir kivi, yaklaşık 2 g lif veya bir yetişkinin günlük ihtiyacının% 6-9'unu sağlar.

           

Kanseri önleme

 

Ulusal Kanser Enstitüsü, vücuttaki yüksek seviyelerde oksidatiflerin, çeşitli kanser türlerine neden olabilecek DNA'ya zarar verebileceğini belirtiyor. Kivi, vücuttan oksidatiflerin atılmasına yardımcı olan bir dizi antioksidan sağlar. Bu, meyvenin kanseri önlemeye yardımcı olabileceği bir yoldur. Ayrıca araştırmalar, bol miktarda lif - özellikle meyve ve tahıllardan elde edilen lif - yiyenlerin, az lif tüketenlere göre kolorektal kanser geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et